Vještina poslovnog vođenja
"Tko ne zna, a ne zna da ne zna – opasan je, izbjegavajte ga. Tko ne zna, a zna da ne zna - dijete je, naučite ga. Tko zna, a ne zna da zna - spava, probudite ga. Tko zna, a zna da zna – mudar je, slijedite ga", rekao je Konfucije.
Opasnost koja se krije u vođenju ljudi najčešće proizlazi iz neznanja osnovnih "kućnih pravila", koje kao djeca prihvaćamo ili odbacujemo.
Ako je vjerovati suvremenoj psihologiji, svaki čovjek ima dvije polutke mozga koje rade usklađeno, ali povremeno dolaze i u sukob, kao na primjer kad izgovaramo laž.
Tako se u lijevoj strani mozga nalaze sposobnosti učenja materinjeg jezika, prosudbe, logičkog promišljanja, svijesti o poruci, no i spremnost za izgovaranjem neistine.
U desnoj polutci mozga nalaze se mehanizmi koji nam stvaraju maštu, osjećaje, upravljanje kretnjama i gestama – te se stoga teže kontrolira i "zabranjuje" lijevoj strani mozga smišljati laži i neistine.
Naime, jedna od najtežih vještina poslovnog vođenja je upravo "spužva" kućnog odgoja – upravljanje osobnim imidžem. Obrasci ponašanja koje smo usvojili kao djeca, često nam pomažu ili nas krivo usmjeravaju u kontaktima s našim djelatnicima.
Lao Tzu je rekao da put od tisuću milja, započinje prvim korakom, što ovdje eksplicite možemo primijeniti na menadžersko rukovođenje.
Ako nismo ovladali osnovnim obrascima kulture u ponašanju (dovoljno čvrst stisak ruke, gledanje u oči sugovorniku dok slušamo i govorimo, zakonitosti aktivnog slušanja i slično) teško ćemo zadobiti povjerenje sljedbenika ili sebi ravnih.
U današnjoj strategiji vodstva, uz neoborivi pozitivan stav, okružuje ga i pet važnih čimbenika vodstva:
1. Efikasna komunikacija – koja podrazumijeva sposobnost izražavanja mišljenja koji će drugi razumjeti ("Poruka nije ono što sam ja rekao, nego ono što ste vi čuli.")
2. Moć utjecanja na druge – sposobnost da se usmjeri druge prema željenim akcijama.
3. Vizionarska misija – mogućnost da se vizualizira čitava slika projekta, te da se u skladu s tim sastavi plan aktivnosti
4. Odlučno donošenje odluka – efikasno dodjeljivanje zadaća i ovlaštenja te donošenje ispravnih i pravovremenih odluka
5. Teorija uzajamnog nagrađivanja – sposobnost da se odnosi među ljudima unapređuju na osnovi ravnoteže u nagrađivanju svih sudionika poslovnog ciklusa.
Ne treba, mislim, posebno pojašnjavati značenje pozitivnog stava vođe. Ipak bih spomenuo da se pozitivan stav lidera reflektira na sposobnost motiviranja ostalih suradnika na poduzimanje željene akcije.
Bez pokazivanja pozitivnog stava, ma kako ga i ne imali u nekim trenucima, zakon fizike (sistem spojenih posuda) najbolje objašnjava povratni učinak.
Entuzijazam (makar i prividan) stvara entuzijazam kod drugih, pesimizam ili apatija "puni" i druge osobe koje nam trebaju u razvoju posla.
Za vođu je bitno jasno definiran cilj. On mora biti izazovan, ali dostižan. Cilj, ako je kristalno jasno određen, stvara određena pravila ponašanja: načine delegiranja, uspostavljanje kontakata s drugim osobama i slično.
Ako želite "postići nešto kao oni preko puta nas", to je isto kao da ste spremili sjajan ražanj, a zec vam je još u šumi.
Uz uspostavljanje elemenata i kriterija odlučivanja, cilj se može doseći na nekoliko alternativnih načina. Za početak, izaberite jedan koji vam se čini najboljim.
Nakon što istražite i prikupite sve dostupne informacije usporedite ih s već postavljenim kriterijima. Tek na kraju, obavijestite sve suradnike o svom izboru i pobrinite se s pažnjom dobrog gospodarstvenika da vaša odluka bude u potpunosti provedena.
Onaj tko vam je rekao da nije važno pobijediti nego samo sudjelovati, taj vam se dobrano slagao ili nikada u životu nije bio prvi.
Prema istraživanjima College Universty L.A., vaš izgled i ponašanje igra presudnu ulogu u vođenju (čak 55 posto), glas (boja, ton, način) iznose 38 posto, dok je samo sedam posto važna vaša poruka koju ste htjeli prenijeti.
Stoga, pazite da ljudima objasnite tko ste (primjereno odijelo, posjetnica…), što ste (izrecite vašu titulu – pa valjda ste je zaslužili!), što vjerujete (pozitivan stav…) i tek onda što želite (konkretno, jasno, sažeto).
Nemojte zaboraviti na tzv. feedback (povratnu informaciju) kako bi ste znali je li vaš sugovornik shvatio o čemu govorite.
Feedback ćete najbrže dobiti neverbalnom komunikacijom sugovornika (sjetite se prvog dijela teksta gdje sam govorio o desnoj strani mozga koja ne zna lagati) i aktivnim slušanjem u kojemu su bitne ove stvari: gledati sugovornika u oči, promatrati njegove pokrete, izbjegavati vaše pokrete koje ga ometaju, parafrazirati te postavljati pitanja.
I za kraj, postoji jedna poslovica, na žalost nepoznatog, autora: "Uspjeh ne dolazi sam po sebi, on ima svoju cijenu koju ćemo, ako ga želimo, platiti. Neuspjeh dolazi sam od sebe, ali njegova je cijena puno veća i on ne pita hoćemo li ga platiti ili ne."